Lekcja kaligrafii 7d

Zwiedzamy Kościół i Klasztor Ojców Karmelitów na Piasku.

Spacerując po Krakowie śladami Patrona naszej szkoły, musimy prędzej czy później trafić na ulicę Karmelicką. Tutaj, w murze kościoła Ojców Karmelitów, ujrzymy schowany za żelazną kratą odcisk stopy. To legendarna „Stópka królowej Jadwigi”, widomy ślad dobroczynności i miłosiernych uczynków tej Świętej.

Warto jednak zatrzymać się w tym miejscu nieco dłużej. Przecież Władysław Jagiełło i Jadwiga to fundatorzy tej świątyni. Znajdziemy tu wiele niespodzianek, zabytków i legend, a „cudowne” wydarzenia kryją się za każdym rogiem.

Po zakamarkach kościoła oprowadzał nas pan Szymon. Najpierw zwiedziliśmy krużganki, ozdobione freskami z XVIII wieku. Przedstawiają one całą historię tego miejsca, która rozpoczęła się już w czasach Władysława Hermana.

Najbardziej imponujący był skarbiec. Tu widzieliśmy manuskrypty, sprowadzone przez królową Jadwigę z Pragi dla potrzeb kościoła. Przepiękne miniatury o żywych kolorach, precyzja stawianych pismem gotyckim liter, kazały nam podziwiać kunszt średniowiecznych skrybów.

Wkrótce sami spróbowaliśmy swych sił w tej roli. Odbyliśmy warsztat kaligrafii z panem Grzegorzem Barasińskim, który pokazał nam, jak się do tego zabrać. Otrzymaliśmy wzorniki średniowiecznego pisma, stalówki w obsadkach, atrament i przystąpiliśmy do pracy.

Niektórym bardzo dobrze wyszło pisanie swojego imienia i nazwiska teksturą. Inni poczuli, że kaligrafia niestety nigdy nie będzie ich pasją.

Polecamy tę nieskomplikowaną, a bardzo ciekawą wycieczkę także innym klasom.

Klasa VII d