Legendy czwartoklasistów

Krakowskie legendy to skarbnica wiedzy o naszej kulturze i historii. Wiele z nich poznaliśmy, gdy czytali nam je rodzice albo babcia czy dziadek. Czasem spacerując po mieście trafiamy na miejsce związane z jakąś legendą.

W klasach czwartych przygotowaliśmy zbiór legend w formie dramy. Podzieliliśmy się na grupy, a pani rozdała nam tematy. To było pięć najbardziej znanych krakowskich legend: O trębaczu z Wieży Mariackiej, Wiano Świętej Kingi, O Wandzie, co nie chciała Niemca, Pan Twardowski i O szewczyku i o smoku.

Sami decydowaliśmy, którą wersję znanej legendy wybierzemy. Sami pisaliśmy scenariusz, przydzielaliśmy sobie role, wymyślaliśmy kostiumy i rekwizyty. Niektórzy mieli jeden element przebrania, inni wyposażyli się w pełen kostium, zadbali o liczne rekwizyty a nawet scenografię!

W każdej klasie czwartej ( 4a,4b i 4c) wszystko wspaniale się udało. Każda grupa przygotowała swoją scenkę, nikt nie zawiódł! Każdy miał swoją rolę i wywiązał się z niej. W ten sposób poznaliśmy krakowskie legendy i ich interpretację przygotowaną przez koleżanki i kolegów. Potem mówiliśmy, co nam się najbardziej podobało w każdej inscenizacji.

Było dużo emocji i wspaniała zabawa. Mieliśmy mnóstwo okazji do wykazania się inicjatywą i kreatywnością. Niektórzy wykorzystali swój talent literacki, inni – zdolności aktorskie. Umiejętności krawieckie także się przydały. Nikt się nie nudził, to pewne.

Kosztowało nas to dużo pracy, ale odtąd już zawsze będziemy pamiętać, dlaczego hejnał krakowski nagle się urywa, z czego słynie Święta Kinga, po co usypano Kopiec Wandy, kim był Twardowski i co połknął Smok Wawelski.