Witaj 3 Maj!

Konstytucja 3 Maja

Tradycyjnie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowane są uroczyste akademie. W tym roku, dla uczczenia tej okoliczności, spotkaliśmy się już w dniu 27 kwietnia w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.

Apel przygotowały panie Urszula Walaszczyk i Stanisława Mierzwa, a pani Małgorzata Goldman-Żukowska zajęła się choreografią. Udział brali uczniowie z klas 7 c, 7 a, 4 a, 4 c, 5 a i 5b. Uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter. Przypomnieliśmy sobie wiele faktów z historii Polski, począwszy od czasów stanisławowskich i pierwszego rozbioru Polski, aż do współczesności. Wspomniane zostały działania Sejmu Wielkiego, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, drugi rozbiór Polski, insurekcja kościuszkowska i trzeci rozbiór, będący jednocześnie wymazaniem Polski z mapy Europy. Oddaliśmy hołd tym pokoleniom Polaków, którzy walczyli, bezskutecznie, o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Poznaliśmy wygłoszony przez Kościuszkę tekst przysięgi, którą złożył swemu narodowi na rynku w Krakowie. Wysłuchaliśmy wzruszających pieśni patriotycznych. Niezwykle podobało nam się odtańczenie poloneza przez klasy czwarte. Dzięki tej inscenizacji nikt z nas nie zapomni, że Polska była w niewoli przez 123 lata, i że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.