100 lecie Odzyskania Niepodległości w SP 21

100- lecie Odzyskania Niepodległości w SP 21

Obchody 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 21 zostały poprzedzone licznymi działaniami, w które włączyła się cała społeczność szkolna.

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali z tej okazji międzyszkolny dzielnicowy konkurs plastyczny ,,W moim sercu Odrodzenie Polski” dla uczniów kl. I-III.

Nauczyciele, uczniowie i rodzice wzięli udział w Niepodległościowym Rajdzie Rowerowym, a także w zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie ,, Marszu dumy i radości’’. Uczestniczyliśmy w Turnieju Strzeleckim zorganizowanym przez Radę Dzielnicy zajmując I miejsce- drużynowo i II m. w zawodach indywidualnych J. Grygorowicz, a także w Turnieju Piłki Nożnej w SP 107 dla Szkół Dzielnicy Krowodrza, gdzie nasza szkoła zajęła II m. Zorganizowaliśmy Przegląd Pieśni Patriotycznych w naszej szkole. Włączyliśmy się w Ogólnopolską Akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. W tym celu 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 odświętnie ubrani, zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły, by wspólnie zaśpiewać 4-zwrotkowy hymn narodowy. Szkoła została pięknie udekorowana, a wszystkie klasy wykonały gazetki o tematyce niepodległościowej, uczniowie uczestniczyli w wycieczkach przedmiotowych, odwiedzali wystawy i muzea w związku z tą ważną dla nas rocznicą. A wszystko po to, by zainteresować tym tematem młode pokolenie Polaków – naszych uczniów, by lepiej rozumieli znaczenie takich słów jak: Ojczyzna, Wolność, Patriotyzm, Niepodległość.

W ten sposób też wprowadziliśmy naszych podopiecznych w tę tematykę i przygotowaliśmy ich do głównych obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Istotnym wydarzeniem w naszych obchodach było przygotowanie inscenizacji ,,Droga do Niepodległości”, które to przedstawienie zostało przygotowane przez klasę 8b pod kierunkiem p. Joanny Gielas, oraz klasę 5a pod opieką p. Małgorzaty Goldman- Żukowskiej. Obie panie wychowawczynie klas opracowały choreografię, a nad scenariuszem pracowały: Joanna Gielas, Magdalena Jabłońska oraz Anna Korzonkiewicz.

16 listopada b.r. uczniowie klas 5a i 8b zaprosili swoich kolegów na wspólną wędrówkę po kartach historii. Ta sama inscenizacja została powtórnie zaprezentowana 7 grudnia 2018 r. Rodzicom i Bliskim uczniów.

Pierwsza scena przedstawiała trzeci rozbiór Polski i moment wymazania jej z mapy Europy. Dziewczęta z kl. 8b w bardzo ciekawy sposób zatańczyły ,,Alegorię rozbioru Polski”.

Poczynając od powstania listopadowego, które zostało krwawo stłumione, przeszliśmy do powstania styczniowego, które również okazało się tragedią narodu polskiego. W kolejnej scenie mogliśmy prześledzić losy wielkich Polaków na obczyźnie, którzy rozsławiali imię Polski światu, że jest i nie umarła.

W drugiej części spektaklu przedstawiliśmy sylwetkę  Józefa Piłsudskiego i jego charyzmatyczną mowę z jaką zwrócił się na Krakowskich Oleandrach do 144 młodych ludzi w patriotycznym uniesieniu, by wzbudzić w nich ducha walki przeciwko zaborcy.

Przedstawienie kończy się Odrodzeniem Państwa Polskiego, gdy w końcu po 123 latach niewoli i rozbiorów w  1918 r. marzenia Polaków stają się rzeczywistością. W tej części wszyscy uczniowie jako spadkobiercy idei i marzeń wielu pokoleń Polaków, wdzięczni za zwycięstwo w walce z zaborcą uroczyście zapewniają, że ofiara z blizn i krwi, przelana w walce z zaborcą, nigdy nie zostanie zapomniana.

W ostatniej scenie na tle pięknych slajdów i  piosenki ,,Jest taki kraj” pokazaliśmy z czym kojarzy się słowo Ojczyzna.

Przedstawione w inscenizacji fakty zostały wzbogacone poezją, śpiewem pieśni patriotycznych i tańcem. Wszystko to było poparte prezentacją, którą przygotował Marcin Rajtar z kl. 8b i nastrojową muzyką. Przedstawienia to dostarczyło widzom wielu wrażeń,

a nawet łez wzruszenia. Podniosły klimat tego ważnego dla naszej szkoły wydarzenia jeszcze długo nam towarzyszył.

Przygotowania do obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski objęły różne działania dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Wszyscy odczuliśmy wagę i doniosłość chwili, mając świadomość, że świętujemy wyjątkowo ważny moment naszej historii, której jesteśmy świadkami i uczestnikami.

JOANNA GIELAS, Szkoła Podstawowa nr 21